Izložba Janoša Tarka u Fabrici
Tekst: Žikica Milošević
U kultnom novosadskom umetničkom prostoru Fabrika u Kineskoj četvrti u petak je otvorena samostalna izložba akademskog slikara Janoša Tarka (1980) “Klovnovi u nama”.
Janoš Tarko (János Tarkó)
Tarko je prošao dug put od provokativne faze sa grotesknim likovima koji su pokazivali naličje ljudske prirode do sadašnje, koja sa prošlom ima zajedničko neobične figuracije i snažnu paletu boja, ali je sve sada prilično “pitomije”. Izložbi je prethdoilo čitanje poezije a nastavio se muzički program.
Evo šta Tarko kaže o svojoj izložbi:
“Često posmatram ljude i veoma sam kritičan prema okolini i prema sebi. Osećam poglede, čujem mirise, primećujem neprimetne situacije, kao živa kamera sa ekstra osetljivim usisivačima emocija. Preispitujem razne situacije, dogadjaje i moj odnos prema njima. Negativni i pozitivni utisci se sažimaju u meni i iz svog tog vrtloga osećanja i realnosti nastaju moja dela. Kroz svoje slike često opisujem razne momente i pojmove, ironično i tragikomično kao što život i jeste.
Bića koja prikazujem su groteskna i nadrealna i deluju irracionalno ali su istovremeno i odraz apsurdnih ljudskih vrednosti i realnosti u kojoj živimo. Volim igru rečima i raznim izopačenim nazivima opisujem sve što postoji oko mene. Humor i smeh su esencijalni deo moje ličnosti i uživam u verbalnom oživljavanju predmeta i menjanju njihovog značenja. Po mom mišljenju svi smo mi klovnovi koji se pokoravaju fiktivnim vrednostima i kroz svoj život glume određene uloge, neki bolje, neki lošije. Ono što je iza maske svako već zna za sebe. Možda je to i jedini način da se izborimo sa svim što se dešava u našim životima. Ovu izložbu želim da posvetim klovnovima u nama, nasmejanim – tužnim, dobrim – lošim, srećnim – nesrećnim… ljudima kakvi jesmo.”
Pogledajte slike sa izložbe i razmotrite da li se uklpaju u vašu viziju sveta i naravno, enterijera:
Karma
Klovnovi u nama
Knjiga tišine
Prvi među zadnjima
Tajna
Vatreni dečko
Van Gogova stolica
Sve ovde prikazane slike su rađene u tehnici akril na platnu i variraju u dimenzijama od 60 cm do 150 cm po dužini ili širini, što znači da su prilično velike.
Dragana Petrović, rođena 1990. godine u Nišu, je istaknuta diplomantkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta, sa fokusom na urbanizam i dizajn enterijera. Od ranih dana karijere u 2014, Dragana je razvijala svoje veštine u prestižnim arhitektonskim studijima, specijalizujući se za kreiranje inovativnih i funkcionalnih životnih prostora koji odražavaju savremene trendove i potrebe. Njena stručnost je dodatno obogaćena radom kao freelance konsultant za enterijer, gde je stekla reputaciju za detaljno osmišljavanje prostora sa naglaskom na održivost i estetiku.