Kako je običan radnik održavanja otkrio viševekovnu misteriju Stounhendža
Mnogi arheolozi su dugo tvrdili da je kamenje Stounhendža nekada činilo pun krug, a sada su konačno otkriveni dokazi koji idu u prilog toj teoriji, prenosi “Gardijan”.
Konačno je nađen dokaz da Stounhendž nije namerno napravljen u obliku nepotpunog kruga. Do rešenja misterije, međutim, nisu stigli naučnici nakon mukotrpnog rada, već jedan čovek koji radi na održavanju Stounhendža i njegove okoline.
Spomenik Stounhendž datira iz neolita, nalazi se u engleskom okrugu Viltšir i sastoji se od ogromnog kamenja od kojih su spoljni poređani tako da čine nepotpun krug.
Radnik “English Heritage-a” Tim Dou je našao tragove na zemlji gde se nekada nalazilo ogromno kamenje koje bi kompletiralo krug.
Svako leto radnici zalivaju travu oko spomenika, ali prošle godine nisu imali dovoljno dugačko crevo, zbog čega nisu mogli da zaliju svu travu.
Dok je Dou gledao travu oko kamenja, primetio je delove zemlje sa slabo naraslom travom baš tamo gde se krug prekida.
“Stajao sam na stazi i posmatrao travu blizu kamenja i razmišljao sam i tome kako bi trebalo da nabavimo duže crevo za zalivanje kako bi te delove ozeleneli”, rekao je Dou.
On se tog trenutka setio da su arheolozi ranije baš na tim mestima pokušavali da nađu tragove kamenja koje nedostaje.
“Sećam se da su baš tu arheolozi bezuspešno tražili nešto što bi ukazalo na to da se kamenje nalazilo tu. Pozvao sam kolegu i on je video isto, pa smo se obratili profesionalcima”, izjavio je Dou.
Suva zemlja, na delu koji radnici nisu uspeli da zaliju, zbog kratkog creva, otkrila je delove sa jako malo trave.
Verovatno se ranije nisu videli tragovi jer je bilo više padavina.
Arheolozi su napravili fotografije Stounhendža iz vazduha i utvrdili da se mnogi od tih delova ogoljene zemlje poklapaju sa mestima na kojima bi se nalazilo kamenje.
Ostali delovi su vidljivi na mestima gde su još 1901. godine vršena iskopavanja, što ukazuje na to da nisu nastali sami od sebe.
Izveštaj o otkriću je objavljen u poslednjem izdanju žurnala “Antiquity”.
Iako se radi o jednom od najpoznatijih praistorijskih spomenika, Stounhendž i dalje krije mnoge tajne.
Izvor: blic.rs
Anja Parandić, rođena 1992. godine u Pančevu, izrasla je u priznatu novinarku i urednicu sa specijalizacijom u polju dizajna enterijera i arhitekture. Njeno obrazovanje u oblasti medijskih studija i komunikacija, stečeno na Univerzitetu u Beogradu, postavilo je čvrste temelje za njenu strastvenu karijeru u novinarstvu, koja je usmerena na estetiku, dizajn i inovacije u uređenju prostora.